همه چیز درباره آکوا اسکیپینگ

آکوا اسکیپینگ (aquascaping) را میتوان مدرن ترین قسمت سرگرمی آکواریوم های گیاهی است . در آکوا اسکیپینگ مواد طراحی ما شامل سنگ ها ، چوب ها ، گیاهان و…. به نحوی هنرمندانه و با اینده نگری در کنار هم قرار میگیرند تا در نهایت و پس از بلوغ اکوسیستم آبی ما نمایانگر یک منظره طبیعی به زیباترین شکل خود باشند . در این راه دانش و اطلاعات درباره گیاهان ، موجودات زنده و حتی شیمی آب نیز بسیار حائز اهمیت است .

بله الحق هم که آکوااسکیپینگ را باید یک هنر نامید . زیرا بدون دانش و اطلاعات و ظرافت خلق کردن چنین اکوسیستمی در کمال نظم غیرممکن است .

بسیاری این هنر را به ” باغبانی زیر آب ” تشبیه کرده اند که البته با چالش های مشکل تری نسبت به باغبانی مواجه است .

به زبان ساده آکواریوم گیاهی امروزه در استفاده صرف از موجودات زنده ، گیاهان و سایر عناصر  برای نشان دادن علاقه خود خلاصه نمی شود بلکه به شکلی از هنر تبدیل شده .

دنبال کردن آکوا اسکیپینگ و رسیدن به یک آکواریوم گیاهی حرفه ای کار ساده ای نیست . اما اگر به آن علاقه داشته باشید این هنر میتواند بسیار لذت بخش ، سرگرم کننده و البته چالش برانگیز باشد . 

 

در نگاه اول ممکن است راه اندازی یک آکواریوم گیاهی زیا سخت به نظر برسد ، اما اگر یک سری اصول ساده را رعایت کنید این سختی برای شما تبدیل به سادگی می شود . 

مانند بسیاری از فعالیت های هنری و خلاقانه ، آکوااسکیپینگ هم در کنار اتکا به اصول کلی و اساسی خود تا حد زیادی مبتنی بر خلاقیت و تحیل است و  در واقع همین موارد است که میتواند تعیین کننده تفاوت ها باشد 

برقراری تعادل بین اصول علمی و خلاقیت چالش اصلی این هنر است و دست یابی به موفقیت در داشتن یک آکواریوم گیاهی در گروه  بقراری این تعادل است .

چند اصل اساسی در آکوااسکیپینگ وجود دارد که دانستن و رعایت آن ها بر هر آکوا اسکیپری واجب است !

 

 

سادگی

آکوااسکیپینگ کاملا سلیقه ای است و دست شما برای استفاده از گیاهان و موجودات متنوع باز است اما باید توجه داشت که تمام این موارد باید با دانش و شناخت در یک اکوسیستم قرارگیرند چرا که در اغلب موارد قرار دادن گونه های با نیاز های متفاوت می تواند نتیجه ای فاجعه بار به همراه داشته باشد .

تنوع

رعایت سادگی به این معنی نیست که شما قرار است فقط از یک نوع گیاه در اکوسیستم خود استفاده کنید بلکه باید از تخیل خود کمک گرفته و از ان برای خلق یک منظره بدیع استفاده کنید . دانش شما به شما کمک میکند که بدانید در هر نقطه از آکواریوم خود چه گیاهی را برای ایجاد شکل دلخواه انتخاب کنید .

تناسب

ایجاد هماهنگی و هارمونی در آکواریوم گیاهی بسیار مهم است . برای مثال در کنار استفاده از فضاهای پر از گیاه به همان اندازه استفاده از فضای خالی نیز مهم است . یا اگر فقط بخواهید از گیاهان بزرگ در تانک خود استفاده کنید احتمالا عمق دادن به تانک و طرح خود را از دست خواهید داد بنابراین به همان اندازه از گیاهان کوچک هم استفاده کنید .

پشتکار

شما ممکن است در روند داشتن یک آکواریوم زیبا و حرفه ای بارها شکست بخورید که اگر صادقانه به شما بگویم قطعا خواهید خورد ! بنابراین مطمئین باشید رنک یک فلان مسابقات آکوااسکیپینگ قبل آر آن بارها شکست خورده ، تجربه کسب کرده و باز هم ادامه داده است . پس از تجربه و ساختارشکنی واهمه نداشته باشید .

بستن
مقایسه